TorpedoNew Vision University
Mamadou Sakho's contract has been agreed
After playing for Paris Saint-Germain, Liverpool, Crystal Palace, and Montpellier, Mamadou Sakho will now join Torpedo Kutaisi. The 34-year-old football player will arrive in Tbilisi on June 12 to undergo a medical examination. An official signing ceremony of the agreement is scheduled for June 13, 15:00 at New Vision University.
Mamadou Sakho and Torpedo Kutaisi negotiated for nearly two months prior to reaching an agreement on all aspects of his transfer. The player will not only help Torpedo Kutaisi win trophies, but he will also serve as an ambassador to the international football community. Mamadou Sakho will be actively involved in the club's economic activities, as well as civic and charity initiatives. He will be involved in the development of Torpedo Academy alongside club manager Steve Keen, serving as a mentor to young players and ensuring their professional growth.